GY.I.K.

Mit csinál a pszichológus?

Kovács Szilvia: "Talán meglepő, de tanácsot például nem ad. A pszichológus nem oldja meg a kliens problémáját és nem mondja meg azt sem, mit tegyen, vagy mi a helyes. A pszichológus segít a kliensnek abban, hogy saját maga váljon képessé arra, hogy kezelje, megoldja az élethelyzeteit, vagy megtanulja elfogadni - esetleg más megvilágításba helyezve - azt, amin nem lehet változtatni. A pszichológus ezen kívül nem tesz csodát, nem lát bele senki fejébe és még gyógyszert sem ír fel, ez utóbbi ugyanis a pszichiáter kompetenciája. Ráadásul a pszichológus nem "hülyékkel és bolondokkal" foglalkozik - ahogyan ezt még most is hallom olykor -, hanem olyan embereknek segít, akiknek problémáik, nehézségeik vannak és tenni szeretnének azok megoldása érdekében."

Mogyorósy-Révész Zsuzsanna : "Nem ad direkt útmutatást a hozzá fordulónak, nem dönt helyette, nem mondja meg, hogy mi lenne neki jó. Nem támaszt elvárást a klienssel szemben. Ehelyett abban segít neki, hogy átlássa azokat a viselkedésmintákat (gondolatok és érzések egyvelegét), amelyek a jelenleg fennálló nehézséghez vezettek. S ezen túl olyan új gondolkodásmód, szokások elsajátítására bátorít - szükség esetén az elsajátításban is segít -, amelyek egy jobb, eredményesebb alkalmazkodást és ezáltal egy boldogabb életet tesznek lehetővé."

A cikk további részéhez, kérem kattintson:
https://oromterv.blog.hu/2015/10/19/mit_csinal_a_pszichologus_811


Ha a baráti köröm vagy családom egyik tagja azt mondja pszichológushoz kéne mennem, igaza van?

Lehetséges. Néha a környezetünk kívülről jobban rálát az aktuális élethelyzetünkre és sokszor korábban felismeri, hogy baj van, mint néha mi magunk. Ha többször, több helyről halljuk, hogy segítségre lenne szükségünk, nem árt elgondolkozni ennek lehetőségén. Persze nem elég a környezet bíztatása, hiszen a belső motiváció az egyik legfontosabb része a sikeres tanácsadásnak.


A pszichológus beleszól az életembe és megmondja mi a jó nekem?

A pszichológusnak nem feladata megmondani neked, hogy mit kell tenned. A pszichológus sokkal inkább abban segít, hogy te magad rájöjj a problémáid forrására és megoldására. A pszichológus nem áll feletted mindenttudó hatalomként, hanem egy társ, aki segít abban, hogy kihozd magadból a legtöbbet.

Kinek érdemes pszichológushoz járnia?

Bárkinek, akinek jelenleg az életében nehézségei adódtak. Lehet ez stressz, párkapcsolati probléma, családi probléma, gyakori önsértő gondolatok, levertség, motiválatlanság, üresség érzése, identitáskeresés stb... De annak is érdemes lehet, aki egyszerűen úgy érzi, nincs kivel megosztania a gondolatait, érzéseit.

Ami elhangzik a foglalkozáson, azt továbbadódhat egy harmadik félnek?

A teljes tanácsadási és terápiás folyamatra érvényes a titoktartás. Ez annyit jelent, hogy a pszichológus nem adhat ki harmadik félnek semminemű információt a hozzá fordulókkal kapcsolatosan. Se családtagnak, se ismerősnek. Ez alól egyetlen kivétel létezik: ha valaki önmagára vagy másokra veszélyt jelent, a szakembernek a jog előírja hogy, kötelező értesítenie a megfelelő szerveket (rendőrség, mentők).



Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el